Korduma kippuvad küsimused

Kes saavad laenu taotleda ja kui vana peab selleks olema?

Meilt päritakse sageli, kas taotleja vastab vajalikele nõudmistele ja saab ikka meie kaudu laenu võtta? Vastame küsimusele, “kes saab raha laenata?”. Lühidalt öeldes on meie poolt pakutavad laenud on mõeldud täisealistele, kelle alaline elukoht asub Eesti Vabariigis. Kiirlaene ja ühisrahastuse laene väljastatakse alates 18-eluaastast, panga väikelaene seevastu aga 20-22 eluaastast. Kliendilt oodatakse varasemalt korrektset maksekäitumist ja eeskujulikku krediidiajalugu – see tähendab, et laenuvõtja ei tohi olla võlgnevuste tõttu kantud maksehäireregistrisse või krediidiettevõtte musta nimekirja.

Kui suur on laenu saamiseks vajalik sissetulek?

Laenuandjad ei ole vajalike sissetulekute osas täpseid reegleid seadnud. Tähtis on vaid, et sissetulek oleks vastutustundliku laenamise põhimõtteid arvestades piisavalt suur – klient peab olema võimeline võetud laenukohustuse teenindamiseks. Selleks arvutavad laenufirmad kliendi laekumiste ja praeguste ning tulevaste kohustuste baasil talle mõistliku laenukoormuse, mille põhjal siis otsustatakse, kas laenutaotlus soovitud summale rahuldada või tagasi lükata.

Milliseid summasid on võimalik laenata ja kui pikk on laenuperiood?

Laenata saab nii väiksemaid kui suuremaid summasid. Kiirlaenukontorid pakuvad laene alates 50 eurost, ülempiiriga kuni 5000 eurot, mille laenuperiood on tavaliselt 30 päevast kuni 1 aastani. Pangalaenud jäävad aga vahemikku 300 kuni 15000 eurot ning on pikema perioodiga – 6 kuud kuni 6 aastat. Sobiva laenusumma valimisel peaks arvestama lihtsat reeglit: laena nii palju kui vaja, aga nii vähe ja nii lühikeseks ajaks kui võimalik – see on vastutustundliku laenamise ja mõistliku finantskäitumise ABC.

Kas laenule on vajalik käendaja või kaastaotleja?

Ei. Isegi kui teil puudub varasem makseajalugu konkreetse laenupakkuja juures, ei küsi erakliendi tarbimislaenude väljastajad, kelle tootevalikust leiad väikelaenud ja kiirlaenud, laenutaotlejalt laenu saamiseks käendajat. Kaastaotleja tuleb mängu eluasemelaenude või suuremate kinnisvara tagatisel laenude puhul, kus varal võib praegu või tulevikus olla üks või mitu kaasomanikku.

Kui palju peab laenatud rahalt intressi maksma ja kui suur on laenu kogukulu?

Kõik taotlejad tahavad teada, kui kallis laen tegelikult on… Laenude intressimäärad kõiguvad seinast seina ning olenevad suuresti valitud laenutüübist. Pankade soodsaimad pakkumised on 9.9% – 12.9% aastase intressimääraga. Kiirlaenukontorite lühilaenude aastane intressimäär on aga vahemikus 40% – 45%. Lisaks intressile võib laenuga kaasas käia veel lepingutasu, laenuhaldustasu jms. Laenu kogukulu väljendatakse krediidi kulukuse määra abil, mis on välja toodud teenusepakkuja koduleheküljel, kui olete valinud omale soovitud laenusumma- ja tagasimakse perioodi. Soovitame proovida erineva summa ja perioodi sisestamist mitmete finantsasutuste juures, huvipakkuvate laenude kogukulu võrrelda ja alles siis lõplikult otsustada.

Kui kiiresti saab laenuraha kätte ja millest sõltub raha laekumise kiirus?

Raha laekumise kiirus pangakontole sõltub laenutüübist, kliendistaatusest ja sõlmitud lepingust. Üldjuhul ei lähe pangalaenuga kauem kui üks tund ning lühilaenuga kauem kui 15 minutit. Uuel kliendil on pärast positiivset laenuotsust vajalik teha isikusamasuse tuvastamine. Olenevalt teenusepakkujast võib isikusamasuse tuvastamine olla võimalik kodust lahkumata – näiteks interneti vahendusel läbi Veriff’i või DPD kulleri kaudu, kes tuleb tegema dokumendikontrolli. Tavapärasem isikutuvastus käib aga laenufirma kontoris või nende sertifitseeritud partnerite juures (Omniva postkontor, Maxima kauplus). Pärast isikutuvastuse läbimist kantakse raha kontole esimesel võimalusel.

Kuidas käib laenutaotluse esitamine internetis?

Vali eeltoodud laenude hulgast välja mõned huvitavamad pakkumised, mis võiks sulle vastavalt isiklikele seatud eesmärkidele sobivad olla. Klõpsa nupule „taotle kohe“ või „ava konto“ ning järgi instruktsioone. Tänapäeval on arvestatud ka kõige nõudlikuma kliendi vajadustega ning laenu taotlemine internetist peaks olema jõukohane kõigile – see ei vaja erilisi tehnilisi oskusi ja on optimeeritud paremini kui sa suudaks ette kujutada. Juhul, kui peaksid siiski hätta jääma, oskavad krediidiettevõtte spetsialistid sind küsimuste korral nõustada, suunata ning isegi samm-sammult juhendada.