Kes ei peaks laenu võtma?

Üle jõu käiv võlakoormus: kuus märki, et oled läinud laenudega liiale.

Keskmine leibkond kannab krediitkaardivõlgades tuhandeid eurosid. Lisaks sellele võlale on inimestel tihti veel mõni liising ja kodulaen. Kuigi võlg on tavaliselt elu õnnetu osa, kui otsustad osta maja või auto, ei tohiks see olla vabandus suurte tarbetute laenude võtmiseks.

Oma võlgade kontrolli alla saamine algab enesele probleemi teadvustamisest: kas võlg on eluviisiks? Kas võtad laene suurte ostude rahastamiseks, näiteks 4k kõrglahutusega telerid, olmetehnika ja muu elektroonika? Kui nii, siis võib see osutada võlaprobleemile. Kuid mida varem tead ohu märke, seda kiiremini saad oma kulutamisharjumusi muuta.

Märgid liiga suurtest võlgadest

1. Kogu su raha läheb võlgade tasumiseks.

Võta üks hetk, et arvutada, kui palju kulutad igal nädalal võlgade tasumisele. Uuri detailselt oma pangakonto väljavõtet ja pööra erilist tähelepanu erinevate finantskohustuste maksegraafikutele. Arvuta välja, kui palju raha neile minimaalselt iga kuu läheb. Ideaalses maailmas ei tohiks võlgnevused ületada 36% inimese palgast. Kui kulutad võlgade tasumiseks 50% palgast või rohkem, on aeg teha mõningaid finantskorrektsioone.

Töötamine lihtsalt laenumaksete tegemiseks on väsitav ja võib viia läbipõlemiseni. Kuigi sa ei saa oma laenukohustusi üleöö kustutada, võid astuda samme nende likvideerimiseks. Näiteks saad oma kulude vähendamiseks üürida odavama korteri või leida toakaaslase. Võimalik on ka auto müümine või vahetamine odavama vastu, et vähendada regulaarsete osamaksete suurust.

2. Sa suudad maksta vaid minimaalseid kuumakseid.

Kui sa suudad teha vaid minimaalseid tagasimakseid, on sul tõenäoliselt liiga suur laenukoormus. Suhtle krediidipakkujaga ja püüa leida moodus intressimäärade alandamiseks. Kui oled tasunud makseid õigeaegselt ja sul on võlausaldajaga hea ajalugu, on ettevõte tõenäoliselt valmis sinuga koostööd tegema.

3. Sul on tekkinud füüsilised kõrvalnähud.

Suurte võlgadega kaasnev stress võib mõjutada sinu und, meeleolu, söögiisu ja teha ärevaks. Kui mõtled pidevalt oma võlgadele – või kui sulle saadetakse meeldetuletusi hilinenud tagasimaksete kohta – siis oled ilmselt liiga palju võlgu.

4. Sulle on keeldutud uut laenu väljastamast.

Laenude kogusumma mõjutab sinu krediidiskoori. Mida rohkem võlgu oled, seda raskem on saada uut laenu. Laenuandjad ja võlausaldajad vaatavad taotluse läbi ja otsustavad, et oled omale juba liiga suure laenukoormuse tekitanud.

5. Su pangaarvelt vaatab vastu tühjus.

Mugav hädaabifond on hea isikliku finantsjuhtimise tunnus. See tagab turvatunde pärast töökoha kaotsiminekut ja sularaha teistel hädaolukordadel. Aga kui sa kulutad kogu oma raha võlgade tasumiseks, jääb sellest säästude jaoks tõenäoliselt väheks.

Lisatulu teenimise võimalus kõrvaltöökohast või palgatõusus ei tohiks tähendada suurema kodu või parema auto ostmist. Vaata oma isiklikku pangakontot: kui palju on sul likviidseid vahendeid? Kas sul on vähemalt kuue kuu sissetulek reservis? Säästude puudumine võib viidata tohutule probleemile, eriti kui otsid pidevalt uusi laene või ostad asju järelmaksuga.

6. Sa maksad oma arved liiga hilja.

Kui sul on liiga palju võlgu, võib igakuiste tagasimaksetega raske sammu pidada olla. Võid mõned laenud sootuks unustada või teha majanduslikel põhjustel hilinenud makseid. See toob omakorda kaasa viivised, meeldetuletustasud ja trahvid lepingu rikkumise eest.

Lõppsõna

Kui märkad võimaliku võlaprobleemi, on järgmine samm teha plaan võlgadest vabanemiseks. Selleks on vajalik piisavas määras kasutatavat sissetulekut ehk vaba raha. Lisatulu saamiseks võiks näiteks internetis maha müüa oma nurka vedelema jäänud vanad asjad ja suunata saadud raha laenumaksete tegemiseks. Võib otsida ka ajutist poole kohaga tööd või arutada maksegraafiku võimalikke muudatusi võlausaldajaga. Võlgade likvideerimise ettevõtted ja pankrot on võimalused, mida tuleks uurida ainult viimase abinõuna.