46 kasulikku harjumust isiklike rahaasjade edukaks korraldamiseks.

Meil kõigil on nii häid kui ka halbu harjumusi. Mõned neist mõjutavad elu olulisemalt rohkem kui teised. Häid harjumusi rahaasjade planeerimisel võiks lugeda majanduslikult eduka inimese üheks tähtsaimateks harjumusteks. Kui paljud alljärgnevast nimistust peavad paika ka sinu jaoks?

1. Jälgi oma sissetulekuid ja väljaminekuid.

2. Ära kuluta liiga palju raha kingitustele.

3. Pööra tähelepanu hüpoteegi intressimääradele – isegi pärast kodu ostmist. Inimesed, kes seda ei tee, võivad jääda ilma headest refinantseerimisvõimalustest, mis võivad laenuperioodi vältel kokku hoida kümneid tuhandeid eurosid.

4. Ära tee ühtegi ostu impulsiivselt. Üks parimaid viise, kuidas seda vältida, on teha ostunimekiri ja sellest kinni pidada.

5. Ava kohe saabunud arved.

6. Võimalusel maksa arved internetis.

7. Tee vajalik eeltöö, kui plaanid mõnele asjale osta pikendatud garantii. Tihti ei pruugi pikendatud garantii tuua oodatud lisandväärtust. Aja jooksul asjad kuluvad ning nende remont aastaid hiljem ei taga enam uue või kaasajastatud tootega võrreldes sama kvaliteeti.

8. Ignoreeri posti teel pakutavat krediiti. Tavaliselt on neil kõrge tasu, mis muudab nad väga kalliks.

9. Säästa osa oma sissetulekust pensionieaks. Proovi säästa vähemalt 10 protsenti palgast. Kunagi ei ole hilja alustada.

10. Hoia rahakotis nii vähe raha kui võimalik.

11. Kuluta iga kuu vähem kui teenid.

12. Kuhugi investeerides oma väljumisstrateegiat. Ilma väljumisstrateegiata on raske ära tabada hetke, mil peaks kaotusele pidurit panema või kasumit võtma.

13. Ära kunagi eelda, et minevikutulemused garanteerivad tulemusi ka tulevikus.

14. Kasuta võimalust osa oma palgast püsimaksetega automaatselt säästudesse suunata. See mitte ainult ei taga, et maksad endale esimesena, vaid aitab ka lihtsalt ja valutult raha koguda.

15. Loe kõik lepingud enne allkirjastamist hoolega läbi.

16. Planeeri menüü tervele perele pikemaks ajaks ette ja osta ainult vajalikud toiduained, mis kõik kohe kasutusse lähevad. See aitab vähendada kulutusi söögile ja minimaliseerib toiduainete raiskamise.

17. Vaata üle oma krediitkaardi väljavõtted. Kontrolli, kas kõik on õige ja ei esine autoriseerimata makseid.

18. Koosta eelarve. Olgem ausad, enamikele inimestele on rahaasjade ebaõnnestunud planeerimine sama kui planeerimine ebaõnnestumiseks.

19. Pea eelarvest kinni. Üks asi on koostada eelarve, aga kui sul pole distsipliini sellest kinni pidada, milleks vaeva näha?

20. Palgatõus ei pea tähendama suurenenud kulutusi. Otstarbekam on suunata lisaraha säästudesse.

21. Hoia oma auto korras. Regulaarne tehniline hooldus aitab vältida ootamatuid ja juba tõsisemaid ning kulukamaid probleeme tulevikus.

22. Maksa oma arved õigel ajal. Nii väldid mõttetute viiviste maksmist.

23. Kasuta kuponge ja interneti sooduskoode nii tihti kui võimalik.

24. Keeldu tegemast vaid minimaalseid krediitkaardi tagasimakseid. Minimaasled igakuised tagasimaksed garanteerivad, et maksad maksimaalselt intressi.

25. Kasuta asjade ostmiseks krediitkaarti ainult siis, kui sa suudad kogu summa kuu lõpuks tagasi maksta.

26. Kasuta “häid laene”, et osta asju, mille väärtus ajas kasvab, rajades tee suuremaks sissetulekuks ja majanduslikuks sõltumatuseks tulevikus.

27. Ära kunagi looda saada pärandust, mis sinu rahalised probleemid lahendab.

28. Väldi kiirlaenude kasutamist ajutiste finantsraskuste lahendamiseks. Väljapääs igakuisest majanduslikust kitsikusest peitub planeeritud eelarves ja hädaabifondis.

29. Pensioniea planeerimine ei tähenda, et peaksid lootma jääma vaid kogumispensionile. Säästmisega alustamine noorelt garanteerib mugava elu vanaduspõlves.

30. Väldi loteriid. Ütlus, et loterii on lollide maks peab paika.

31. Säästmisel pane paika eesmärgid, mida regulaarselt üle vaatad ja uuendad.

32. Ära maksa liiga palju kindlustuse eest. Näiteks, milleks maksta preemium hinda reisikindlustuse eest, kui sa küsid oma kulud tagasi harva ning väikeses summas.

33. Mõista täielikult aktsiate ja teiste finantsinstrumentide olemust enne neisse investeerimist.

34. Ära suitseta.

35. Ära raiska aega kupongide kogumisele, mida sa kunagi ei kasuta.

36. Väldi kiusatust naabritele muljet avaldada.

37. Ära osta omale uut autot – või veel parem, uuemat kasutatud autot – kümneks aastaks või kauemaks. Uute autode ostmine on kallis, sest nad kaotavad esimese kolme aasta jooksul kuni poole oma väärtusest.

38. Enne ostlemist on alati hea hindu võrrelda.

39. Olukorra tekkel pea alati läbirääkimisi ja püüa hinda alla kaubelda.

40. Kindlusta esmalt oma vanaduspõlv enne kui laste tulevikuks raha hakkad koguma. Mis kasu on kõrgharidusest lastele, kui pead ise kuldsetel aastatel kassitoitu sööma?

41. Koonerdamise vältimine on heaolu saavutamise vahend. Kulude vähendamine suudab sind viia ainult teatud punktini.

42. Aegajalt premeeri end mõne suurema ostu või kingitusega.

43. Hoia osa raha isiklikus hädaabifondis. Kõigil peaks olema vähemalt kolme kuni kuue kuu elamisraha pangas.

44. Pane vastu kiusatusele kulutada hädaabifondi raha mitte-hädavajalikele väljaminekutele.

45. Väldi intressimakseid nii palju kui võimalik.

46. Kohtle oma kodust majapidamist nagu äri. Aktiivne roll rahaasjade korraldamisel ning keskendumine sissetulekute suurendaamisele tagab helgema tuleviku nii sulle kui ka su perele.