Ei meeldi olla vaene? Maksa ära oma laenud ja alusta säästmist!

Kas oled tundnud, et sul on intresside maksmisest kõrini ja häbi, sest iga kuu lõpus vaatab rahakotist vastu tühjus? Mõelnud natukene raha koguda, et oleks olemas mingidki säästud? Selle asemel, et võtta järgmine tarbimislaen impulssostude tegemiseks, istu parem laua taha, võta leht paberit ning hakka oma rahaasju läbi mõtlema.

Kaardista oma kulutused

Esimene samm säästmisega alustamiseks on välja nuputada, kui palju sa raha kulutad. Pane kirja kõik oma väljaminekud – see tähendab kulutused meelelahutusele, toidule, transpordile, eluasemele jne. Ideaalselt võiks arvestust pidada sendi pealt, nii et ka iga ostetud kohv, taksoarve ja muud väiksemad kulutused kõik kirja saavad.

Pane paika eelarve

Olles saanud ülevaate oma väljaminekutest on aeg organiseerida kulutused mõistlikusse eelarvesse. Eelarve eesmärk on kõrvutada sinu sissetulekud ja väljaminekud, et saaksid oma rahalisi vahendeid paremini planeerida ja vältida liigset raha kulutamist.

Lisaks regulaarsetele kuludele lisa eelarvesse ka kulutused, mis tulevad ette aeg-ajalt, näiteks hambaarsti külastus. Planeerima peaks ka ootamatuid kulutusi nagu sõiduki remont vms hädavajalikud väljaminekud. Samuti kõik finantskohustused, näiteks kui oled ostnud midagi järelmaksuga või võtnud laenu ning pead tegema igakuiseid tagasimakseid.

Planeeri raha säästmist

Nüüd, kui eelarve on paika pandud, tee sinna veel üks kategooria – säästud. Püüa säästa vähemalt 10-15 protsenti oma sissetulekust. Kui sinu väljaminekud on liiga suured ja sa ei suuda nii palju säästa, peaks proovima kulutusi kokku hoida või vähendada.

Esmakorras tuleks tagasi maksta kõik laenud ja liisingud, sest võlgu elades tuleb tasuda intresse ning see on täiesti õhku maksmine.

Kulutusi peaks vähendama ka ebavajalikele asjadele nagu luksuskaubad ja muu eluks mittevajalik kraam. Võimalik, et peab kärpima kulutusi ka meelelahutusele ja väljas söömisele, aga see ei tähenda, et säästlik eluviis peab ilmtingimata igav olema.

Kulukad restoraniarved saab asendada meeldiva gurmeega kodus ning ka meelelahutusele on ohtralt tasuta või kõvasti soodsamaid alternatiive.

Otsusta isiklikud eesmärgid

Pärast sissetulekuid ja väljaminekuid avaldavad säästmisele kõige suuremat mõju sinu eesmärgid. Pea kindlasti meeles oma pikaajalisi eesmärke. Tähtis on, et säästmine vanaduspõlveks ei jääks lühiajaliste eesmärkide varju.

Eesmärkide prioritiseerimine võib anda selge pildi, kust säästmisega alustada võiks. Näiteks, kui sa tead, et tahad lähitulevikus auto välja vahetada, võid alustada selle ostu jaoks raha kõrvale panemisega.

Lõppsõna

Aeg on harjuda uue eluga ja teha säästmisest regulaarne harrastus. See on investeering Sinu tulevikku. Aegamööda näed, kuidas säästud kasvavad. Ära enam mõtle, vaid ole sihikindel ja tegutse! Ainult nii jõuad soovitud tulemusteni.