Laenud eraisikute vahel: laenamine perekonnale ja sõpradele ning teistele eraisikutele.

Lähedastele laenu andmine on sageli halb mõte, sest see seab ohtu inimestevahelised suhted. Aga kui keegi, keda sa armastad, on tõsises kitsikuses ja sul on võimalus teda aidata, võib olla võimatu öelda ei. Mida siis teha?

Ăśks asi mida kindlasti mitte teha on laenata heas usus ning lootuses raha pärast tagasi saada. Samuti nagu täiesti võõrastele laenamisel, peab ka oma pere ja sõpradega laenutingimused ja tagasimakse graafiku täpselt paika panema. Seni kuni sina ja su raha on kaitstud, on lähedastele raha laenamine tehtav – isegi kui see ei ole soovitatav.

Kuidas lähedastele raha laenata?

Kui mõni lähedane inimene palub sul oma raske vaevaga teenitud raha talla anda, võta endale aega vastuse kaalumiseks. Küsi, milliseid teisi võimalusi on ta püüdnud raha hankimiseks kasutada.

Võimalik, et sinu lähedane on suurtes võlgades ja ei saa võtta traditsioonilist pangalaenu või kasutada kaasaegseid ühisrahastuse võimalusi eraisikult-eraisikule laenamiseks. Siiski, küsima peab ning tasub ja peab olema selge, et talle laenu andes nõuad täielikku ülevaadet inimese rahalisest seisust.

Mõtle järgnevale üheksale nipile, et sõpradele, perele, tuttavatele jt eraisikutele raha laenamine läheks võimalikult lihtsalt ja stressivabalt:

1. Tegele ainult sularahaga.

Kui mõni pereliige soovib avada sinu nimel endale isiklikuks kasutamiseks krediitkaarti või palub sinult mõnele laenule käendust, heida see plaan kähku meelest. Ära pane kunagi end olukorda, kus kellegi teise teod võivad mõjutada sinu võimalust tulevikus laenu saada. Sularaha saad sa kontrollida ning selle välja laenamine ei mõjuta pankade silmis otseselt sinu finantskäitumist. Arvelda lähedaste- ning teiste eraisikutega ainult sularahas või keeldu viisakalt.

2. Laena ainult nii palju kui saad endale lubada.

Nagu ka õnnemängus, ei tohi laenamisel perele või sõpradele panustada rohkem kui ollakse valmis kaotama. Kuna on olemas tõenäosus, et raha ei maksta kunagi tagasi, pead otsustama, kas oled valmis võla unustama, et päästa isiklikud suhted - seega, kui näiteks 5000 eurot võib sind majanduslikult murda, ära laena seda välja.

Isegi parimate soovidega lähedased võivad rasketel aegadel ebaõnnestuda ning pankrotistuda. Küsi endalt, kas oled valmis selle riski võtma. Kui ei, ära anna laenu.

3. Mõtle tagajärgedele.

Ühele pereliikmele raha laenates mõjutad sa ka teisi lähedasi. Lubades ühel liikmel laenata ja teisel mitte, võib see lüüa teie suhtesse kiilu. Teised perekonna liikmed võivad näha soosivat suhtumist. Mõtle hoolikalt, mis tundeid laen teistes tekitada võib.

Kui sa oled lapsevanem, kes kaalub lapsele raha laenamist, võib olla hea mõte kutsuda kokku perekonna koosolek ja arutada täpsemaid detaile avatult. Siis ei tunne teised lapsed end väljajäetult ja ei satu otsusest segadusse.

4. Saa täielik ülevaade.

Kuigi võid olla mures, et võid lähedast solvata, pead teadma, kuhu su raha täpselt läheb, kui oled otsustamas laenamise otstarbekuse üle. Pank ei annaks kunagi pimesi laenu, teadmata, mis eesmärgil seda kasutatakse ning samuti peaks käituma ka sina.

Juhul kui pereliige solvub, võta seda kui ohumärki, et tegemist on tehinguga, milles sa ei peaks osalema. Saades rohkem infot, uuri lähemalt! Näiteks kui sõber küsib raha korteri sissemaksuks, mine uuri pakkumist ja jõua selgusele, kui suurt mõju ajavaldab sinupoolne panus tehtavale tehingule. Enne lõpliku otsuse tegemist mõtle hoolikalt kõikidele detailidele.

5. Kõigilt eraisikutelt peaks küsima laenu pealt intressi.

Intressi küsimine pereliikmelt või sõbralt võib tunduda ebavajalik, kuid see on kõige õiglasem viis enese kaitmiseks finantsvaraga riskimisel. Lisaks innustab õiglane intress pereliiget laenu õigeaegselt tagasi maksma.

6. Arutage tingimusi.

Sõpradega või perega rahast rääkimine võib olla ebamugav, eriti kui olete olukorras, kus saate laenu anda. Kuid silma kinni pigistamine võib viia kaotusteni teie mõlema jaoks. Jõudke selgusele täpses laenusummas, intressimääras, tagasimakse graafikus ja viivistes enne kui raha üle annad. Koheselt kõigist tingimustest avatult rääkimine aitab vältida võmalust tulevaseks miskommunikatsiooniks või segaduseks.

7. Sõlmige eraisikute laenuleping.

Kuigi ka suusõnaline leping on kehtiv, on siiski tegemist vaid sõnaga sõna vastu ja isegi kui sa usaldad oma lähedast kokkulepitud tingimustel, võid ilma paberil või digitaalsel kujul sõlmitud eraisikutevahelise laenulepinguta hiljem ootamatult külma dušši osaliseks saada.

Mõlema poole poolt allkirjastatud eraisikute laenuleping on ühtlasi hea tööriist arusaamatuste vältimiseks. Juhul kui peaksid andma asjadele kunagi juriidilise käigu, on kehtiv leping kohtus raudkindel. See kaitseb sind kõvasti rohkem kui pelgalt üks käepigistus iial tagada võiks.

Laenulepingu näidis: laenuleping.doc (Dokumentide näidised - Netiarve.net).

8. Valmistu halvimaks stsenaariumiks.

Kuigi laenutingimuste arutamine võib olla juba piisavalt ebamugav, peab siiski kaaluma ka halvimaid stsenaariume. Istuge ja rääkide sellest, mis juhtub, kui su lähedane jääb maksetega hiljaks või ei maksa sulle üldse tagasi. Rääkige tegevuskavast, olgu selleks kas viiviste määramine, inkasso või kohtumenetlus. See määrab ärisuhte standardi, nii et te mõlemad olete kursis, mis juhtub kui tehing läheb hapuks. Kuigi see võib teha haiget tunnetele, peaks see kõrvaldama kõik üllatused, juhul kui laenaja lõpuks suurde auku satub.

9. Distantseeru end.

Üks suurimaid vigu, mida sõpradele või perele raha laenates teha saad, on hiljem selle inimese kulude mikromanageerimine. Pärast kokkulepet ja lepingu sõlmimist ei ole laenatud raha enam sinu kontrolli all. Liigne agarus inimese rahaasjade kontrollimisel toob ainult probleeme. Distantseeru end ja keskendu tagasimaksetele, mitte sellele, kuidas raha kulutatakse.

Millal öelda ei?

Kui sa ei tunne end laenuandja-laenuvõtja suhtes mugavalt, võib olla sinu parimas huvides lähedase laenutaotluse tagasilükkamine. Rahal kipub olema tõsine jõud, mis purustab sõprussuhteid ja isegi perekondi. Usalda oma instinkte ja lihtsalt keeldu kui sa ei soovi laenata. Võib-olla saad inimest muul viisil aidata: anda talle natukene sularaha, osta toidukaupu või pakkuda lisatööd vms võimalust teenimiseks - kaks pead on ikka kaks pead.

Lõppsõna

Kas perele või sõpradele raha laenamine on parim finantsotsus, mida sa teha võid? Ilmselt mitte. Aga rahaasjad kõrvale jättes, peab vahel lähedasi aitama. Kui sa tõesti pead laenu andma kellelegi, kes on sulle kallis, siis tee seda oma peaga, mitte südamega. Liialt usaldav ja andestav olemine võib olla imetlusväärne, kuid võib viia ka olukorrani, kus sind kasutatakse ära, isegi inimeste poolt, kellel on parimad kavatsused.

Tee vajalik eeltöö, valmistu halvimaks ja püüa inimestevahelised suhted hoida võimalikult stabiilsena, et laenamine oleks mõlemale poolele positiivne kogemus.