Laenud

Kuidas valida vastutustundlikku laenuandjat?

Oled otsustanud astuda selle sammu ja võtta eraisiku laenu. Kõik kõlab justkui lihtsalt, kuid erinevate laenupakkumiste ja laenuandjate suur kogus on tükk, millest võib olla raske kohe läbi hammustada. Seega, seda silmas pidades, toome sinuni mõned lihtsad nõuanded, mis abistavad sind vastutustundliku laenuandja valimisel.

Võta aega

Eraisikuna laenu võttes ei tohiks sa isikliku laenuotsuse tegemisel kiirustada. Võta aega ja tööta läbi kõik üksikasjad, et teaksid täpselt, milline laen sinu olukorrale kõige paremini sobib ning arvuta summa, mille pead ja suudad iga kuu tagasi maksta. Enne laenuavalduse sisse andmist peaksid mõistma sinu poolt valitud laenuandja aktsepteerimiskriteeriume.

Kui taotled laenu ja sinu avaldus lükatakse tagasi, võib see avaldada negatiivset mõju sinu krediidiskoorile. Agentuurid, kes tegutsevad laenude väljastajana, jagavad sinu kohta käivat infot oma partneritega ning keeldumine ühest kohast võib hiljem tähendada negatiivsest laenuotsust neilt kõigilt.

Tagatiseta ja tagatud eraisiku laenud

Eraisiku laenude puhul tuleb peamiselt valida kahe laenutüübi vahel, milleks on tagatud eraisiku laen, kus panete oma vara laenu tagatiseks ja tagatiseta laen, mis ei nõua laenule tagatisvara seadmist.

Tagatiseta laene, mille jaoks tagatisvara pole vaja, loetakse laenuandjate jaoks riskantsemateks ettevõtmisteks, seega on nende laenude intressimäärad üldiselt suuremad.

Sulle tehtav laenuotsus sõltub peamiselt sinu isiklikust majanduslikust olukorrast, kuid peaksid teadma, et kui valid tagatiseta laenu, pead kõrgema aastase intressimäära tõttu pikemas perspektiivis rohkem tagasi maksma.

Ole teadlik suure krediidi kulukuse määraga laenudest

Krediidi kulukuse määr viitab protsendina laenu kogukulule ühe aasta jooksul ehk kui palju sinu poolt võetud laen sulle aastas maksma läheb. Sinna sisse arvestatakse intress ning kõik kaasnevad kulud ja lisatasud.

Suure krediidi kulukuse määraga pakkumisi tuleks vältida, sest kogu tagasimaksetele kuuluv summa võib olla röögatult kõrge. Õnneks on krediidi kulukuse määral nüüd seadusega sätestatud ülempiir, mis välistab täielikult röövellikud ja ahned laenupakkumised.

Olgu öeldud, et lõik meie leheküljel välja toodud pakkumised ja krediidiasutused toimivad või tegutsevad vastutustundliku laenamise põhimõtetel ning alluvad finantsinspektsiooni järelvalvele – neid võib usaldada. Täpsemalt saab krediidi kulukuse määra kohta lugeda meie üksikasjalikust juhendist.

Väldi pakkujaid, kes väljastavad laene kõigile

Peame silmas laenupakkumisi, mis väidavad, et kõik saavad laenu ja kellegi taotlusele ei keelduta laenu väljastamast, olenemata kui madal on taotleja sissetulek ja krediidireiting.

Võta seda kui ohumärki. Need laenuandjad annavad laenu sageli väga kõrge intressi- ja suurte lisatasudega ning vastutustundlikul laenajal tasuks neid igal juhul vältida.

Laenuhai lõksu langedes on tõenäolisem, et langed võlgade tsüklisse, kus võlasumma aina kasvab, vaatamata sinu pingutusele laene ära tasuda.

Eraldi teemaks on veel petturid, kes väidavad, et laenu võib saada näiteks ilma pangakonto väljavõtteta või aktiivse maksehäire olemasolul. Mitte ükski seadust järgiv võlausaldaja ei teeks kellelegi sellist pakkumist! Küll aga reklaamivad end nii petturid, kes teevad pakkumisi andmekorje eesmärgil, et saada ligipääs sinu isiklikule informatsioonile.

Ole eriti hoolas, kui leiad keegi pakub laenuks raha läbi sotsiaalvõrgustike, internetikommentaariumis või ajalehtede kuulutusrubriigis.

Ettevaatust muutuvate intressimääradega!

Pakutakse nii fikseeritud intressi- kui ka muutuva intressimääraga laene. Fikseeritud intressimääraga laenu puhul on sätestatud aastane intress laenu taotlemisel ning see jääb kogu laenuperioodi vältel samaks.

Fikseerimata intressimäär on seevastu ajas muutuv. Intress, mida kuumaksetega tasuda tuleb, kõigub vastavalt turutingimustele. Võite avastada, et teie intressimäär suureneb ootamatult ning laenu kuumakse suurus selle arvelt samuti.

Inimeste jaoks, kelle eelarve on kitsas, võib see tähendada raskusi laenukohustuse täitmisel. Teisest küljest on muutuva intressiga laenud olnud ajaloolise keskmise poolest odavamad kui fikseeritud intressiga laenud. Juhul kui sinu eelarve seda võimaldab, ei tohiks neid pakkumisi ignoreerida.

Siin see on – kiire ja lihtne õpetus vastutustundliku online laenupakkuja valimseks. Jäta meelde olla valvas võimalike varjatud lõksude suhtes ja loe enne lepingu allkirjastamist alati kõik tingimused hoolega läbi (eriti need, mis on trükitud väikeses kirjas).