Laenud

Kas mul tasub laenu võtta?

See on hea küsimus. Miks võtta laen, tekitada omale võlakohustus ja teha igakuiseid tagasimakseid, kui raha laenamine ei pruugi olla tingimata vajalik. Siit artiklist saad teada, kas ja kui palju peaksid laenu võtma või mitte ja millised on sinu teised valikud.

Kas ma peaksin laenu võtma?

Laenu võtmise tasuvuse üle otsustamisel leiame vastused järgnevatele küsimustele:

Mille jaoks laen vajalik on, mida ma osta tahan ja kas mul on vaja see ost kohe teha?
Kas ostu jaoks oleks võimalik aeg ajalt raha kõrvale panna ja koguda?
Kas võiksin osta midagi odavamat, mille jaoks mul praegu raha olemas on?
Millist tüüpi laenu mul vaja on?
Kas ma suudan laenu tagasimakseid teha ja kuidas ma seda endale tõestan?
Kas praegu on parim aeg laenu võtta?
Kuhu ma peaksin laenu saamiseks pöörduma?

Mille jaoks laen on?

Mille jaoks laenu kasutadada plaanid ehk milleks sul on vaja raha ja mida sa sellega teha kavatsed?

Laene võib kasutada suuremate ostude tegemiseks ja investeeringuteks tulevikku - näiteks investeering täiendõppesse, ülikooli minek või oma äri alustamine.

Paljudel juhtudel on vastus sellele küsimusele ka vastus mõnedele teistele küsimustele: millist tüüpi laenu mul vaja on ja kes mulle sobivat laenu pakub?

Näiteks, kui sul on vaja laenu ülikooli astumiseks, siis õppelaen on see, mida sinu laenuvajadus dikteerib. Auto ostu finantseerimiseks sobib autolaen, liising või mõni järelmaks. Kinnisvara soetamise eesmärgil pakutavaid laene kutsutakse kinnisvaralaenudeks. Üldise tarbimise võimaldamiseks on eraisikute laenud nagu väikelaen ja kiirlaen.

Olles leidnud vastuse küsimusele, mille jaoks laenu soovid, peab mõtlema sellele, kas vajad raha kohe või kannatab väljaminekut edasi lükata.

Tulles tagasi laenu tüübi juurde, sõltub ajakava suuresti laenu eesmärgist ja vajaduse pakilisusest.

Kas suudan ostu jaoks raha koguda?

Siin on koht, kus ostetavast asjast sõltub, kas raha on võimalik säästa ja laenu mitte võtta.

Soetuse maksumusest oleneb palju. Näiteks kinnisvara, auto või mõni muu suurem ost teeb raha säästmise raskemaks ja võtab kaua aega. Samuti on oma kodu ning transpordivahend kõrgema prioriteediga tähtsad väljaminekud, mis mõjutavad oluliselt meie elukvaliteeti.

Väiksemad remonditööd, elektroonika- ja kodutehnika soetamine või isegi puhkusereis on asjad, mille jaoks võiks olla võimalik raha koguda. Eriti kui teil on olemas säästukava ja hädaabifond, kuhu on juba praegu midagi kõrvale pandud. Laenamine lühiajalise kogumise asemel ei ole majanduslikult mõistlik. Emotsionaalselt võib olla küll, aga taolise luksuse eest peate juba preemiumiga maksma.

See on vastus meie järgmisele küsimusele, mis mõjutab oluliselt, kas ja kui palju peaksite laenu võtma, kas peaksite kasutama säästusid või vaatama odavama alternatiivi poole.

Kas ma võiksin teha odavama ostu?
Odavama ostu tegemine ei pruugi olla ainult viis, kuidas saavutada kokkuhoidu, vaid võimalus kasutada oma sääste või kombinatsiooni säästudest ja laenust (panete osa raha ise ja laenate natukene juurde).

Näiteks kui soovite osta autot, siis võiksite teha plaani ning eelnevalt mõnda aega raha koguda. Olenevalt kogutud summa suurusest, võiks odavama sõiduki leidmine võimaldada auto kohe välja osta. Samas, kui summast kohe ostu jaoks ei piisa, võiks kasutada raha auto sissemaksuks ning võtta ülejäänud osa laenuga. Nii on võimalik osta ka kallim auto.

Kui tegemist on hädaolukordade ja remonditöödega, võib soodsamate pakkumiste vaatamine vahel säästukohti leida, kuid kiired vältimatud väljaminekud on nagu nad on: meil ei ole võimalik valida või peame leidma halvimaist parima.

Millist tüüpi laenu ma vajan?

Nagu eelnevalt mainitud:
Korteri või maja ost: kinnisvaralaen ja kodulaen.
Auto või muu sõiduki soetamine: autolaen ja autoliising.
Haridus: tavaliselt õppelaen, mis on riigi poolt tagatud, kuid kursuste- ja treeningute läbimiseks või muude kvalifikatsioonide omandamiseks võib kasutada ka hariduslaenu.
Muud ostud: tagatiseta tarbimislaenud eraisikutele (kiirlaen ja väikelaen).
Äri alustamine: ärilaen eraisiku käendusega, arvelduslaen ja krediidiliin, mikrolaen.

Taskukohasus
See on suur asi, mida endalt küsida, sest laenupakkujad teevad oma otsused peamiselt just sellest lähtuvalt.

Sa peaksid vaatama oma eelarvet ja mõistma, kas suudad omale laenu tagasimakse näol uusi igakuiseid lisakohustusi lubada. Sellest tuleb veenda ka laenuandjad, kes teevad sinu pangakonto väljavõtte baasil krediidivõimekuse kiiranalüüsi (lisaks kontrollitakse maksehäirete registrit).

Pane kirja oma sissetulekut ja väljaminekud. Arvuta välja, kui palju suudad laenu tagasimaksetele kulutada ning alles siis vali sobiva summa- ja perioodiga võimalikult taskukohane laen.

Ajastus
See on lihtne küsimus, millele võib olla raske vastust leida.

Tegemist ei ole ajastusega, millal laenu vajate, näiteks kinnisvara ostmine ja kiiresti vajaliku finantseeringu leidmine, vaid see on turu ajastus, millal on kõige parem laenu otsida.

Kui meid mõned aastad tagasi majanduskrahh tabas, ei olnud ettevõtluslaenu saamine lihtne. See oli halb ajastus.

Kui pangad ja krediidiandjad kannatavad kahjumis, võivad nad oma laenupakkumised koomale tõmmata ning laenu saamise tingimusi nõudlikumaks muuta.

Spetsialistid usuvad, et istume paisuvas mullis, mis ootab lõhkemist ning seetõttu soovitavad nad laenuandjatel hoolikalt laenuvõtjate majanduslikku seisu, tausta ning garantiisid lähemalt vaadata.

Laenu tüüp ja laenu ajastus võivad olla tähtsad.

Kes pakuvad laene?
Paljud laenuvõtjad kasutavad oma kodupanku, kellelt võtavad esimese ettejuhtuva laenupakkumise, kuid see ei pruugi olla nende jaoks kõige parem valik.

Kaasajal on palju online laenupakkujaid ja krediidivahendajaid, kes võivad pakkuda paremaid intressimäärasid ja laenutingimusi.

Mitmed laenufirmad pakuvad laia valikut erinevaid laene. Eraisiku laenud, auto laenud, krediidikonto, ettevõtte laen jne. Kõigil neil on oma koht, sõltuvalt sellest, millist laenu vajate.