Laenud

3 võimalust, kuidas oma laenud kiiremini tagasi maksta.

Sa ei tea kunagi, millal sind rahaline kitsikus tabada võib. Võid ju selleks valmistuda, et vajadusel segasest olukorrast edukalt väljuda, kuid võid võtta ka laenu – ja siis, kui raha on ära kulutatud, oled juba silmitsi kaasaskäiva võlakoormaga.

Õnneks on olemas mõningad nipid, mida saad kasutada, et laenudest kiiremini vabaneda.

Tee täiendavaid tagasimakseid

Täiendavate laenu tagasimaksete tegemine on suurepärane võimalus laenude kiiremaks tagasimaksmiseks. See aitab säästa ka intressidelt. Muidugi sõltub sinu poolt tehtavate täiendavate maksete hulk mitmest faktorist.

Oluliseim on sinu eelarve ja võimalus täiendavaid laenumakseid endale lubada. Proovi kasutada kõikvõimalikku lisaraha, et oma laen varem tagasi maksta. Näiteks tulumaksutagastus, kõrvaltöö või miks mitte ka oma kasutult seisvate esemete müügist laekuv raha.

Peamine on oma rahaasjad korras hoida ja vabu vahendeid mõistlikult kasutada. Laenupakkujad on üldiselt nõus oma klientidega koostööd tegema ning enamik Eesti laenuandjatest lubavad laenu ka varem tagasi maksta (tegelikult on see laenuvõtja seaduslik õigus – VÕS §411 lõige 1).

Kuigi finantsasutused otseselt kätt ette ei pane, võivad nad liiga varasel laenu tagasmakstel nõuda väikest hüvitist. See summa on võrreldes intressimaksetega kogu laenuperioodilt aga päris pisike ning laenu varem tagasimaksmine tuleb kokkuvõttes igati soodsam.

Ümarda laenumaksed üles

Üles ümardamine on nutikas praktika, mis aitab samuti oma laenud kiiremini tagasi maksta. Nipp on enesest mõistetav – lihtsalt ümarda oma igakuine laenumakse järgmise suure numbrini. Näiteks, kui sinu tagasimakse on 132 eurot kuus, proovi maksta 150 või isegi 200 eurot.

Pea meeles, et mõningatel juhtudel ei pruugi laenuandjad suuremat summat aktsepteerida ning nõuda, et järgiksid lepingus sätestatud maksegraafikut. Seetõttu on alati oluline enne mistahes võlaõigussuhtesse astumist lepingutingimustega hoolikalt tutvuda. Erinevad laenuliigid on erineva tagasimakse vormiga.

Üldiselt on suuremad laenud fikseeritud graafiku alusel (kodulaen, hüpoteeklaen jms) ning väiksemad (väikelaenud & kiirlaenud) paindliku- või isegi täiesti vaba tagasimaksega (krediidikontod).

Isegi kui lepingus on sätestatud teisiti, tasub igasuguste küsimuste korral võlausaldajaga otse kontakti võtta. Ka siin ollakse tihti nõus laenulepingut muutma ja tagasimakse graafikut vastavalt kliendi soovile korrigeerima. Tavaliselt on taoliselt lepingumuudatused lisatasu eest.

Refinantseeri oma laen

Olemasolevate laenude refinantseerimine odavama laenuga on tõhus võimalus laenu kogukulu ja tagasimaksete vähendamiseks. Madalama intressimääraga laenu abil kallima refinatseerimine säästab raha ja annab võimaluse oma laenud kiiremini ära tasuda.

Vahe võib tulla märgatavalt suur. Laenude refinantseerimist pakuvad paljud Eestis tegutsevad pangad ning juhul kui oled võtnud omale ühe või isegi mitu erinevat laenu, peaksid nende laenupakkumisi kindlasti lähemalt uurima.

Loomulikult on igal laenuandjal omad nõuded, lepingupunktid ja muud kriteeriumid ning reeglistik, mida laenamise protsessis järgitakse. Nende hulgas sinu krediidihinnang, miinimumsissetulek, võla ja sissetuleku suhe ning igakuine rahavoog.

Seega, oma tõenäosuse tõstmiseks saada refinantseerimislaenu, peaksid võtma pakkumisi mitmelt laenuandjalt ja nende tingimusi (eriti lõpphinda) omavahel kõrvutama. Ainult nii leiad endale vastavalt turutingimustele isikliku parima laenupakkumise.